Med 19. in 23. aprilom 2026 se je 5 učencev 7. razreda udeležilo Erasmus+ mobilnosti v hrvaškem Zagrebu, kjer so gostovali na osnovni šoli Bukovac. Istočasno pa sta se na isti šoli senčenja na delovnem mestu udeležili šolski pedagoginji.
Učenci so že na uvodu ugotovili, da za dobro počutje in zdravje učencev skrbijo s kotički za druženje, ki jih imajo po hodnikih in v knjižnici. Namesto šolskega zvonca predvajajo glasbo. Prav tako imajo veliko možnosti za ukvarjanje s športom, kot na primer namizni tenis po hodnikih in tekalno stezo na strehi šole.
Med raziskovanjem središča hrvaške prestolnice in njenih znamenitosti so učenci v skupinah reševali naloge, opazovali okolico ter razmišljali o trajnostnem razvoju mest.
Učenci so skupaj izdelovali vrečke za večkratno uporabo ter se ob tem pogovarjali o zmanjševanju odpadkov in odgovornem ravnanju z okoljem. Učenci so ustvarjali tudi z lesom, kjer je na dan prišla spretnost, ustvarjalnost in medsebojna pomoč.
Posebna izkušnja je bil obisk parka znanosti v Oroslavlju. Skozi gibanje, poslušanje in opazovanje so učenci raziskovali, kako delujejo različni pojavi.
Omeniti velja tudi delavnico, kjer so učenci ustvarjali in izdelali lastne eksponate, ki so jih na koncu tudi predstavili. Po različnih delavnicah je sledilo sproščeno druženje in športne aktivnosti.
Istočasno pa sta pedagoginji spoznavali načine dela gostujoče šole z nadarjenimi učenci in učenci s primanjkljaji.
Zapisal: Bogdan Rahten
